Letos v Opavě nová základka a za rok školka (tisková zpráva)

síť svobodných demokratických škol

Letos v Opavě nová základka a za rok školka (tisková zpráva)

Naposledy upraveno: 15. 10. 2020

Erazim. Tak se jmenuje nová základní škola, která otevřela 1. září 2020 v Opavě. Jde zároveň o první soukromou opavskou základní školu, která nabírá děti do všech devíti ročníků. Vznikla i díky crowdfundingové kampani na Startovači, v rámci které lidé ze všech koutů přispěli škole 200 tisíc.

Erazim staví na pedagogice svobodné demokratické školy. První taková vznikla v roce 1921 v britském Summerhillu a od té doby jich jsou desítky po celé Evropě, z toho asi dvacet v Česku. „Děti u nás mají neomezenou možnost volného pohybu po celých prostorech školy. Je na nich, kde zrovna jsou a na čem tam pracují,” vysvětluje jeden ze spoluzakladatelů Matěj Frgala, který ve škole zároveň pracuje. „Celá škola je pak řízená sněmem, jehož členy jsou všechny děti i dospělí. Děti se tak podílejí na budování demokratické komunity.“

Škola v obchoďáku

Zahajovací večírek proběhl v nových školních prostorech, které jsou v kylešovském OC Žabka. Na rekonstrukci bývalé prodejny a cvičebny na třídy se podíleli rodiče a pomáhaly i děti. Překvapivě se však nejedná o první českou školu, která by byla v obchoďáku. Předběhla ji už ScioŠkola v pražských Stodůlkách.

„Školu založilo pět lidí. Učitelé z povolání a rodiče,“ uvádí Frgala a doplňuje ho Martina Mrůzková: „Chyběla nám v Opavě škola, která by nám plně vyhovovala, a tak jsme si založili vlastní.“ V současné době je ve škole Erazim deset dětí od šesti do dvanácti let. „Většina z nich je dětmi zakladatelů, takže by se dalo říct, že jsme svým způsobem rodinná škola,” uzavírá Mrůzková. Do školy ale můžou přestoupit i další děti, a to i v průběhu školního roku.

Chystá se školka

Dalším cílem této pětičlenné skupiny zakladatelů je nová mateřská škola, jak zdůrazňuje Frgala: „Chceme ji otevřít v září 2021 jako součást naší školy. Poptávka je zvláště ze strany mladších sourozenců našich žáků. Nechtějí přijmout, že nemůžou chodit do stejné školy jako jejich starší bráškové.“ Školka bude otevřená i zájemcům z řad veřejnosti.

Další informace o škole i školce Erazim je možné nalézt na facebookové stránce Svobodná demokratická škola Erazim, na webovkách erazim.cz nebo na čísle 605 383 553.