Videa

síť svobodných demokratických škol

Naposledy upraveno: 14. 3. 2024

Příběhy svobodných demokratických škol ať už u nás, nebo v zahraničí jsou zachycené i na krátkých videích nebo ve filmech.

HOVORY ZE ZEMĚ – Chceme měnit paradigma českého vzdělávání – Martina a Kristián

Vražda v Základní škole Erazim

Opava-Kylešovice. Přinášíme reportáž jednoho z našich reportérů, který přímo na místě zjišťoval od ředitele školy, školní psycholožky a rodičů, co se vlastně stalo. Postižené rodině přejeme upřímnou soustrast. Připravujeme další podrobnosti.

Stavba školní budovy z léta 2020

V létě 2020 jsme s oporou desítek dobrovolníků postavili nové školní prostory, které se nacházejí v obchodním centru v Opavě. Video zachycuje postup prací. Více o naší budově zde: https://erazim.cz/budova

Svou cestou – rozhovor se spoluzakladatelem školy

Svou cestou – rozhovory s rodiči a dětmi na cestě ke svobodnému vzdělávání.

Matěj Frgala ještě není rodič a už není dítě, ale zato ve svých 24 letech založil v Opavě školu Erazim. Co ho k tomu vedlo a proč chce, aby jeho škola byla svobodná? Jaké 3 programy chce Erazim nabízet? Co je to kombinované vzdělávání, jak probíhá jeho pokusné ověřování a jak se do něj zapojit? Jaké pro Matěje bylo vyrůstat „v objetí technologií“? Byl Matěj závislý na hraní počítačových her a proč miluje pračky? 🙂 Jaké drsné otázky pokládají rodičům dětí na přijímacích pohovorech do školy a proč některé rodiče vůbec nenapadlo, že ve svobodné škole budou mít děti neomezený přístup k technologiím? Co je unschooling a sebeřízené vzdělávání ➳ https://youtu.be/8VW_xGhb1M4

Summerhill

První svobodná demokratická škola staví na myšlenkách A. S. Neilla a funguje už století ve Spojeném království. Na YouTubu je dostupný celovečerní film, který vypráví příběh z prostředí Summerhillu. Je v češtině. Dle tamních zvyklostí jde o školu internátní, ale naše škola staví na denní docházce.

Film Summerhill v češtině

Další, dvanáctiminutové video zachycuje slova A. S. Niella, zakladatele první svobodné demokratické školy Summerhill. Video je doplněné o české titulky a pochází z kanálu YouTube SvobodaUčení.cz.

„Svoboda v Summerhillu, mé škole, znamená dělat cokoliv, co chcete, za předpokladu, že svým chováním nikoho neomezujete,“ říká A. S. Neill.

A. S. Neill – zakladatel školy Summerhill