Deváťák o svobodné demokratické škole

síť svobodných demokratických škol

Deváťák o svobodné demokratické škole

Naposledy upraveno: 8. 8. 2019

Požádali jsme jednoho deváťáka, který právě dokončil povinnou školní docházku, aby nám sepsal, jaké to bylo na svobodné demokratické škole.

Svobodná škola je taková velká rodina, která se navzájem podporuje a pomáhá si se vším.

Tomáš

Tak čím bych začal? Jmenuji se Tomáš, je mi 15 let a v Donum Felix jsem od vzniku školy. Donum Felix je škola, kde jsem se mohl zaměřit na věci, které mám rád, které mě zajímají a kterými bych se chtěl nejlépe živit, jako například hudba, programování, ale taky třeba rybaření.

Ve svobodné škole si můžete dělat v podstatě všechno, co vás zajímá nebo co vás baví. Našel jsem si tam spousty kamarádů, se kterými se bavím i teď po škole. Ve svobodné škole si najdete spousty učitelů, kteří vám poradí s jakýmkoli problémem. Hodiny ve svobodné škole samozřejmě jsou, ale nejsou povinné. Takže pokud vás baví čeština či matika, můžete chodit pouze na hodinu, která vás nejvíce baví a zajímá.

Svobodná škola je taková velká rodina, která se navzájem podporuje a pomáhá si se vším, s každým problémem, se kterým si člověk neví rady. Můžeš se s čímkoli obrátit na učitele a můžete si být jistí, že vám s čímkoli pomůže, ať je to jakýkoliv problém.

Někteří lidi se můžou obávat toho, že se jejich dítě nenaučí vše proto, aby se dostalo na střední nebo aby z něj něco bylo. Ale můžete si být jistí, že pokud vaše dítě bude opravdu z celého srdce chtít se dostat na školu, kterou chce, tak se tam dostane, i kdyby se učilo jen měsíc před přijímačkami.

Můj nejlepší kamarád od školky je tomu příkladem. Hlásil se na dvě školy, učil se tři měsíce před přijímačkami a dostal se na obě dvě, i když měly úplně rozdílné zaměření.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu přiblížil, jak taková svobodná škola vypadá, a pokud jste mysleli, že svobodná škola je jen ztráta času v životě, tak jsem vám alespoň trochu změnil názor.

Přeji příjemný den. Tomáš.