Gabriela a Urza v Opavě

síť svobodných demokratických škol

Gabriela a Urza v Opavě

Naposledy upraveno: 19. 11. 2022

Zveme na besedu o lásce ke svobodě a vzdělávání (se) s Gabrielou a Urzou

Kdy: 10. ledna 2023 od 18.00

Kde: ZŠ Erazim, Hlavní 120, Opava

Vstupné: dobrovolné, na místě

Po zavedení povinné školní docházky se v naší společnosti rozšířilo přesvědčení, že hodnotné vzdělávání nelze získat mimo státem akreditované školy. To dává vládám obrovskou monopolní moc nad výchovou všech lidí; navíc jsou tím blokovány veškeré vzdělávací modely krom těch legislativně schválených, což se bohužel týká i sebeřízeného vzdělávání.
Zastánci sebeřízeného vzdělávání jsou přesvědčeni, že vnějšími vlivy lze sice jedince úspěšně motivovat k získávání konkrétních dovedností, avšak přebírat zodpovědnost za svůj život se člověk nenaučí, dokud za něj rozhodují jiní…

Přijďte diskutovat o svobodě i „svobodě” ve vzdělávání, využijte možnosti se zeptat na vše, co vás v souvislosti se sebeřízeným vzděláváním zajímá.

Od Gabriely se například dozvíte, co ji k založení Ježka bez klece vedlo, jak to tam mají s technologiemi, lekcemi a hodnocením, proč si tak stojí za tím, že v ČR nelze založit skutečně svobodnou školu, jak balancují na pomyslné legislativní hraně, s čím se na cestě za svobodou a sebeřízeným vzděláváním potýkají nejvíce, co je baví, v čem se cítí nejlépe, co by (ne)potřebovali do budoucna a jak se v tom všem mají žáci, jejich rodiče, ale i zaměstnanci.

Urza je sice v Ježku bez klece nový, ale posledních patnáct let se zabývá rolí státu ve společnosti a volnotržními řešeními ve státem monopolizovaných odvětvích, především pak ve školství. Můžete s ním prodiskutovat alternativy k povinné školní docházce, zejména pak zcela decentralizované vzdělávání; dozvíte se od něj též o všeobecně přehlížených nebezpečích vlivu státu na centralizované školství, jež otevřeně i podprahově formuje nás všechny v tom nejzranitelnějším věku, což má dopady na názorovou pluralitu ve společnosti. 

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/511581997536166