A proč Erazim?

síť svobodných demokratických škol

Naposledy upraveno: 6. 1. 2021

Chlapci na obrázku je nyní 12 let. Má rád koně, psy, lezení a modely vláčků. Hodně čte a po Harrym Potterovi ho uchvátil Poseroutka a deník Toma Gatese. Užívá si, že při distanční výuce stačí spát déle.

A jak to souvisí s námi? V době, kdy jsme se rozhodovali o názvu školy, byl jeden z našich spoluzakladatelů v Itálii, kde dělal animátora pro skupinku českých dětí. Jeden hnědovlasý, modrooký chlapec měl poněkud neobvyklé jméno…  Slovo dalo slovo, doména byla volná a spoluzakladatelé odhlasovali.

Naši školu zná Erazim zatím jen z vyprávění, z fotek na webu a z online rozhovoru Matěje Frgaly a Zdeňky Šíp Staňkové. „A líbilo by se ti do takové školy chodit?“ „Třeba jo.“ Zaujala ho možnost „střídavky“, tedy našeho touzapa, jak říkáme kombinovanému vzdělávání.

Erazimův otec dodává, že jméno bylo inspirováno českým filozofem Erazimem Kohákem. Ten zemřel tři dny poté, co jsme se dozvěděli, že ministerstvo školství zapíše do školského rejstříku Základní školu Erazim. V současné době jméno Erazim nesou tři Češi a jedna škola.